TAF! reklama festivali: XAVFSIZ HARAKAT loyihasi uchun ikkita bronza
GROSS sug‘urta kompaniyasining XAVFSIZ HARAKAT ijtimoiy loyihasi TAF! xalqaro reklama festivalida Marketing & Creative effectiveness. PR campaign (Marketing va kreativ samaradorlik. PR-kampaniya) va Social/ESG (Ijtimoiy va ESG loyihalar) nominatsiyalarida ikkita bronza mukofotini qo‘lga kiritdi. Taqdirlash marosimi 2024-yil 12-oktyabr kuni Toshkent shahrida bo‘lib o‘tdi.
Yo‘llarda avtohalokatlarning yuqoriligi va piyodalar ishtirokidagi yo‘l-transport hodisalarining ko‘pligi O‘zbekistonning eng dolzarb muammolaridan biridir. GROSS sug‘urta kompaniyasi an’anaviy reklamadan voz kechib, yo‘l harakati xavfsizligini oshirish borasida diqqat-e’tiborni kuchaytirishga qaror qildi va Toshkent shahri IIBB, yetakchi ommaviy axborot vositalari, davlat tuzilmalari va ijtimoiy mas’uliyatli biznes bilan hamkorlikda keng ko‘lamli XAVFSIZ HARAKAT loyihasini boshlab berdi. Loyiha g‘oyasi va uni qo‘llab-quvvatlash «Sintez» kreativ agentligi va VAZARI marketing agentligiga taalluqlidir.
“TAF! festivali ekspertlari kompaniyaning pullarini yangi xizmatlarni reklama qilishga emas, balki shahar muhitini rivojlantirish va yurtdoshlarimizning hayot sifatini yaxshilashga sarflash g‘oyamizni qadrlaganidan mamnunmiz. XAVFSIZ HARAKAT ijtimoiy loyihasini qo‘llab-quvvatlagan barcha hamkorlarimizdan chin dildan minnatdormiz. Birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan biz yo‘l harakati xavfsizligi muammolariga e’tiborni jalb qilishga va odamlarning hayoti hamda sog‘lig‘ini saqlab qolishga yordam beradigan aniq yechimlarni taklif qilishga muvaffaq bo‘ldik. Nur qaytaruvchi sumkalar chiqarish, avtomobilni avtohalokatlarsiz boshqarayotgan haydovchilarni rag‘batlantirish, Toshkent ko‘chalarini piyodalar uchun qulaylik nuqtayi nazaridan monitoring qilish, havaskor sportchilarni qo‘llab-quvvatlash kabi ko‘plab tashabbuslarni amalga oshirishga muvaffaq bo‘ldik. Ijtimoiy loyihaning barcha ishtirokchilarining resurslarini birlashtirib, biz axborotni an’anaviy ijtimoiy tarmoqlar va ommaviy axborot vositalari orqali ham, yangi, nostandart vositalarni yaratish orqali ham keng auditoriyaga yetkazdik”, – deb qayd etib o‘tdi GROSS sug‘urta kompaniyasi boshqaruvi raisi Otabek Nazarov. U shuningdek quyidagilarni qo‘shimcha qildi: “Ushbu qadamlar bizning katta loyihamizning boshlanishi, xolos. Yo‘l harakati xavfsizligini oshirish, barcha aholi uchun qulay bo‘lgan to‘siqsiz shahar muhitini yaratish, ekologik vaziyatni yaxshilash va sog‘lom turmush tarzini qo‘llab-quvvatlash kabi masalalar ham rejalarimizda bor”.
Ijtimoiy loyihaga auditoriya e’tiborini jalb qilish uchun turli xil kommunikatsiya vositalaridan foydalanilmoqda.
Tashqi reklama: yo‘l belgilarining ma’nosini sodda tilda tushuntirish bo‘yicha respublika reklama-axborot kampaniyasini o‘tkazildi.
Influence-marketing: mashhur san’atkorlar Konsta va Anvar Jo‘rayev tomonidan YTH qurbonlari haqida «Yashagim Kelar» qo‘shig‘i yozildi va unga klip suratga olindi.
Nostandart tashuvchilarni yaratish: UZUM Market bilan birgalikda piyodalarning ko‘rinishini yaxshilash uchun yorug‘likni aks ettiruvchi sumkalar ishlab chiqildi.
Tadbir marketingi:
●   mashhur triatlonchi Shavkat Musinov bilan Toshkent shahri bo‘ylab 100 km masofa bosib o‘tilib, 117 ta muammoli nuqtalar aniqlandi;
●   loyiha Xalqaro Toshkent marafonining hamkori bo‘ldi va eng himoyatalab guruhlar — bolalar, nogironligi bo‘lgan shaxslar va keksa fuqarolarni qo‘llab-quvvatladi;
●   yo‘llarda xavfsizlik bo‘yicha darslar o‘tildi va zaif eshituvchi bolalar uchun internat tarbiyalanuvchilari nur qaytaruvchi sumkalar bilan ta’minlandi.
SMM: Yo‘l harakati qoidalariga rioya qilish muhimligini targ‘ib qiluvchi va yo‘llarda xavfsizlik mavzusida jamoatchilik muhokamasini olib borish imkonini beruvchi platforma sifatida ijtimoiy tarmoqlarda hamjamiyat yaratdik. Masalan, barcha xohlovchilar Toshkent bo‘ylab 100 kilometrlik masofa bosib o‘tilishini Telegramda jonli efirda tomosha qilishi mumkin edi.
Ambient marketing: Toshkent shahar IIBB bilan hamkorlikda XAVFSIZ HARAKAT va GROSS kompaniyasining maxsus “tezkor brigadalari” tomonidan Toshkent ko‘chalarida yil davomida yo‘l harakati qoidalarini buzmagan haydovchilar maxsus “baxt maktublari” bilan taqdirlandi — ularga avtosug‘urta polisini rasmiylashtirish uchun vaucherlar topshirildi.
PR: loyiha mavzusining dolzarbligi ommaviy axborot vositalarining katta e’tiborini tortdi. Masalan, loyihaga My5 kanalida ikkita jonli efir (Markaziy studiya dasturi), Zo‘r TV kanalida jonli efir (“Ertalabdan salom” tongi shousi), shuningdek, barcha yetakchi davlat va xususiy ommaviy axborot vositalarida ko‘plab maqolalar va reportajlar bag‘ishlandi.
2023-yil oktyabr oyida boshlangan paytidan beri ijtimoiy loyihaning umumiy qamrovi 20 milliondan ortiq kishini tashkil etdi. Sentyabr oyi oxirida XAVFSIZ HARAKAT loyihasining “Ko‘chma belgilar” keysi bir vaqtning o‘zida Jolbors Festival–2024 festivalining to‘rtta mukofotiga: “Marketing” toifasida “Tajriba va brendni faollashtirish” nominatsiyasida oltin, “Matbuot va tashqi reklama” toifasida “G‘oyalar” nominatsiyasida kumush va “Media” toifasida “Bosma materiallardan ijodiy foydalanish” nominatsiyasida kumush, shuningdek, “Strategiya” toifasida bronzaga sazovor bo‘ldi.
GROSS sug‘urta kompaniyasining kreativ va reklama loyihalari an’anaviy ravishda xalqaro festivallarda sovrinli o‘rinlarni qo‘lga kiritadi. Masalan, 2022-yilda TAF! festivalining professional hakamlar hay’ati GROSSning “Har yo‘l – oq yo‘l” reklama kampaniyasini uchta mukofot bilan taqdirladi. O‘sha yilning o‘zidayoq “GROSS bilan — faqat yoqimli xotiralar!” kampaniyasi Red Jolbors festivalida “kumush” bilan taqdirlandi.

Высокая аварийность на дорогах и большое количество ДТП с участием пешеходов — одна из самых актуальных проблем Узбекистана. Страховая компания GROSS решила сосредоточиться на улучшении дорожной безопасности, отказавшись от традиционной рекламы, и инициировала широкомасштабный проект Xavfsiz Harakat / «Безопасное дорожное движение» в партнёрстве с ГУВД города Ташкента, ведущими СМИ, государственными структурами и социально ответственным бизнесом. Идея и сопровождение проекта — креативное агентство «Синтез» и маркетинговое агентство VAZARI.
«Мы рады, что эксперты фестиваля TAF! оценили нашу идею потратить деньги компании не на рекламу новых услуг, а на развитие городской среды и улучшение качества жизни наших сограждан. Мы искренне благодарны всем нашим партнерам, которые поддержали социальный проект Xavfsiz Harakat. Совместными усилиями мы смогли привлечь внимание к проблемам дорожной безопасности и предложить конкретные решения, которые помогут сохранить жизни и здоровье людей. Нам удалось реализовать множество инициатив, таких как выпуск светоотражающих сумок, поощрение водителей за безаварийную езду, мониторинг улиц Ташкента с точки зрения удобства для пешеходов, поддержка спортсменов-любителей. Объединив ресурсы всех участников социального проекта, мы донесли информацию до максимально широкой аудитории как через уже традиционные соцсети и СМИ, так и создав новые, нестандартные инструменты», — отметил председатель правления страховой компании GROSS Отабек Назаров. Он добавил: «Эти шаги — лишь начало нашего большого проекта. В наших планах — повышение безопасности дорожного движения, создание безбарьерной городской среды, удобной для всех жителей, улучшение экологической обстановки и поддержка здорового образа жизни».
Для привлечения внимания аудитории к социальному проекту используется разнообразный коммуникационный инструментарий.
Наружная реклама: провели республиканскую рекламно-информационную кампанию, разъясняющую простым языком значение дорожных знаков.
Influence-marketing: популярные артисты Конста и Анвар Джураев написали песню «Yashagim Kelar — Хочется жить» и сняли клип о жертвах ДТП.
Создание нестандартных носителей: вместе с UZUM Market разработали светоотражающие сумки для улучшения видимости пешеходов.
Event-marketing:
● прошли 100 км пути по Ташкенту с известным триатлонистом Шавкатом Мусиновым и выявили 117 проблемных участков;
● проект выступил партнёром Международного Ташкентского марафона, поддержав участников из наиболее уязвимых групп — детей, людей с инвалидностью и пожилых граждан;
● провели уроки безопасности на дорогах и обеспечили светоотражающими сумками воспитанников интерната для слабослышащих детей.
SMM: создали сообщество в социальных сетях как площадку, пропагандирующую важность соблюдения ПДД и позволяющую вести общественную дискуссию на тему безопасности на дорогах. Например, все желающие могли наблюдать за 100-километровым заходом по Ташкенту в прямом эфире в Telegram.
Ambient marketing: совместно с ГУВД г. Ташкента специальные «летучие бригады» Xavfsiz Harakat и компании GROSS на улицах Ташкента премировали водителей, которые не нарушали ПДД в течение года, специальными «письмами счастья» — вручали им ваучеры на оформление полиса автострахования.
PR: актуальность темы проекта привлекает повышенное внимание со стороны медиа. Так, проекту были посвящены два прямых эфира на канале My5 (программа Markaziy Studiya), прямой эфир на канале Zo’r TV (утреннее шоу Ertalabdan salom), а также огромное количество публикаций и репортажей во всех ведущих государственных и частных СМИ.
С момента старта в октябре 2023 года совокупный охват социального проекта составил более 20 миллионов человек. В конце сентября кейс «Переносные знаки» проекта Xavfsiz Harakat удостоен сразу четырех наград Jolbors Festival–2024: золото в номинации «Опыт и активация бренда» в категории «Маркетинг», серебро в номинациях «Идеи» в категории «Печать и наружная реклама» и «Креативное использование печатных материалов» в категории «Медиа», а также бронзу в категории «Стратегия».
Креативные и рекламные проекты страховой компании GROSS традиционно завоевывают призы на международных фестивалях. Так, в 2022 году профессиональное жюри TAF! отметило рекламную кампанию GROSS «Любой путь безопасный» тремя наградами. И в том же году кампания «С GROSS — только приятные воспоминания!» удостоена «серебра» на фестивале Red Jolbors.