TAF! reklama festivali: XAVFSIZ HARAKAT loyihasi uchun ikkita bronza
GROSS sug‘urta kompaniyasining XAVFSIZ HARAKAT ijtimoiy loyihasi TAF! xalqaro reklama festivalida Marketing & Creative effectiveness. PR campaign (Marketing va kreativ samaradorlik. PR-kampaniya) va Social/ESG (Ijtimoiy va ESG loyihalar) nominatsiyalarida ikkita bronza mukofotini qo‘lga kiritdi. Taqdirlash marosimi 2024-yil 12-oktyabr kuni Toshkent shahrida bo‘lib o‘tdi.
Yo‘llarda avtohalokatlarning yuqoriligi va piyodalar ishtirokidagi yo‘l-transport hodisalarining ko‘pligi O‘zbekistonning eng dolzarb muammolaridan biridir. GROSS sug‘urta kompaniyasi an’anaviy reklamadan voz kechib, yo‘l harakati xavfsizligini oshirish borasida diqqat-e’tiborni kuchaytirishga qaror qildi va Toshkent shahri IIBB, yetakchi ommaviy axborot vositalari, davlat tuzilmalari va ijtimoiy mas’uliyatli biznes bilan hamkorlikda keng ko‘lamli XAVFSIZ HARAKAT loyihasini boshlab berdi. Loyiha g‘oyasi va uni qo‘llab-quvvatlash «Sintez» kreativ agentligi va VAZARI marketing agentligiga taalluqlidir.
“TAF! festivali ekspertlari kompaniyaning pullarini yangi xizmatlarni reklama qilishga emas, balki shahar muhitini rivojlantirish va yurtdoshlarimizning hayot sifatini yaxshilashga sarflash g‘oyamizni qadrlaganidan mamnunmiz. XAVFSIZ HARAKAT ijtimoiy loyihasini qo‘llab-quvvatlagan barcha hamkorlarimizdan chin dildan minnatdormiz. Birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan biz yo‘l harakati xavfsizligi muammolariga e’tiborni jalb qilishga va odamlarning hayoti hamda sog‘lig‘ini saqlab qolishga yordam beradigan aniq yechimlarni taklif qilishga muvaffaq bo‘ldik. Nur qaytaruvchi sumkalar chiqarish, avtomobilni avtohalokatlarsiz boshqarayotgan haydovchilarni rag‘batlantirish, Toshkent ko‘chalarini piyodalar uchun qulaylik nuqtayi nazaridan monitoring qilish, havaskor sportchilarni qo‘llab-quvvatlash kabi ko‘plab tashabbuslarni amalga oshirishga muvaffaq bo‘ldik. Ijtimoiy loyihaning barcha ishtirokchilarining resurslarini birlashtirib, biz axborotni an’anaviy ijtimoiy tarmoqlar va ommaviy axborot vositalari orqali ham, yangi, nostandart vositalarni yaratish orqali ham keng auditoriyaga yetkazdik”, – deb qayd etib o‘tdi GROSS sug‘urta kompaniyasi boshqaruvi raisi Otabek Nazarov. U shuningdek quyidagilarni qo‘shimcha qildi: “Ushbu qadamlar bizning katta loyihamizning boshlanishi, xolos. Yo‘l harakati xavfsizligini oshirish, barcha aholi uchun qulay bo‘lgan to‘siqsiz shahar muhitini yaratish, ekologik vaziyatni yaxshilash va sog‘lom turmush tarzini qo‘llab-quvvatlash kabi masalalar ham rejalarimizda bor”.
Ijtimoiy loyihaga auditoriya e’tiborini jalb qilish uchun turli xil kommunikatsiya vositalaridan foydalanilmoqda.
Tashqi reklama: yo‘l belgilarining ma’nosini sodda tilda tushuntirish bo‘yicha respublika reklama-axborot kampaniyasini o‘tkazildi.
Influence-marketing: mashhur san’atkorlar Konsta va Anvar Jo‘rayev tomonidan YTH qurbonlari haqida «Yashagim Kelar» qo‘shig‘i yozildi va unga klip suratga olindi.
Nostandart tashuvchilarni yaratish: UZUM Market bilan birgalikda piyodalarning ko‘rinishini yaxshilash uchun yorug‘likni aks ettiruvchi sumkalar ishlab chiqildi.
Tadbir marketingi:
●   mashhur triatlonchi Shavkat Musinov bilan Toshkent shahri bo‘ylab 100 km masofa bosib o‘tilib, 117 ta muammoli nuqtalar aniqlandi;
●   loyiha Xalqaro Toshkent marafonining hamkori bo‘ldi va eng himoyatalab guruhlar — bolalar, nogironligi bo‘lgan shaxslar va keksa fuqarolarni qo‘llab-quvvatladi;
●   yo‘llarda xavfsizlik bo‘yicha darslar o‘tildi va zaif eshituvchi bolalar uchun internat tarbiyalanuvchilari nur qaytaruvchi sumkalar bilan ta’minlandi.
SMM: Yo‘l harakati qoidalariga rioya qilish muhimligini targ‘ib qiluvchi va yo‘llarda xavfsizlik mavzusida jamoatchilik muhokamasini olib borish imkonini beruvchi platforma sifatida ijtimoiy tarmoqlarda hamjamiyat yaratdik. Masalan, barcha xohlovchilar Toshkent bo‘ylab 100 kilometrlik masofa bosib o‘tilishini Telegramda jonli efirda tomosha qilishi mumkin edi.
Ambient marketing: Toshkent shahar IIBB bilan hamkorlikda XAVFSIZ HARAKAT va GROSS kompaniyasining maxsus “tezkor brigadalari” tomonidan Toshkent ko‘chalarida yil davomida yo‘l harakati qoidalarini buzmagan haydovchilar maxsus “baxt maktublari” bilan taqdirlandi — ularga avtosug‘urta polisini rasmiylashtirish uchun vaucherlar topshirildi.
PR: loyiha mavzusining dolzarbligi ommaviy axborot vositalarining katta e’tiborini tortdi. Masalan, loyihaga My5 kanalida ikkita jonli efir (Markaziy studiya dasturi), Zo‘r TV kanalida jonli efir (“Ertalabdan salom” tongi shousi), shuningdek, barcha yetakchi davlat va xususiy ommaviy axborot vositalarida ko‘plab maqolalar va reportajlar bag‘ishlandi.
2023-yil oktyabr oyida boshlangan paytidan beri ijtimoiy loyihaning umumiy qamrovi 20 milliondan ortiq kishini tashkil etdi. Sentyabr oyi oxirida XAVFSIZ HARAKAT loyihasining “Ko‘chma belgilar” keysi bir vaqtning o‘zida Jolbors Festival–2024 festivalining to‘rtta mukofotiga: “Marketing” toifasida “Tajriba va brendni faollashtirish” nominatsiyasida oltin, “Matbuot va tashqi reklama” toifasida “G‘oyalar” nominatsiyasida kumush va “Media” toifasida “Bosma materiallardan ijodiy foydalanish” nominatsiyasida kumush, shuningdek, “Strategiya” toifasida bronzaga sazovor bo‘ldi.
GROSS sug‘urta kompaniyasining kreativ va reklama loyihalari an’anaviy ravishda xalqaro festivallarda sovrinli o‘rinlarni qo‘lga kiritadi. Masalan, 2022-yilda TAF! festivalining professional hakamlar hay’ati GROSSning “Har yo‘l – oq yo‘l” reklama kampaniyasini uchta mukofot bilan taqdirladi. O‘sha yilning o‘zidayoq “GROSS bilan — faqat yoqimli xotiralar!” kampaniyasi Red Jolbors festivalida “kumush” bilan taqdirlandi.

The social project Xavfsiz Harakat by the insurance company GROSS won two bronze awards at the international advertising festival TAF! — in the categories Marketing & Creative Effectiveness. PR Campaign and Social/ESG (Environmental, Social, and Governance Projects). The award ceremony took place on October 12, 2024, in Tashkent.
The high rate of road accidents and the large number of pedestrian-related incidents remain one of Uzbekistan’s most pressing issues. Choosing to forgo traditional advertising, GROSS decided to focus on improving road safety and launched the large-scale project Xavfsiz Harakat (“Safe Traffic”) in partnership with the Tashkent City Department of Internal Affairs, leading media outlets, government agencies, and socially responsible businesses. The project was conceptualized and implemented by the creative agency Sintez and marketing agency VAZARI.
“We’re proud that the TAF! jury appreciated our decision to invest not in advertising new services but in improving the urban environment and enhancing the quality of life for our fellow citizens,” said Otabek Nazarov, Chairman of the Board at GROSS. “We’re sincerely grateful to all our partners who supported Xavfsiz Harakat. Together, we brought attention to road safety issues and introduced practical solutions to help save lives and protect people’s health.”
“We’ve implemented numerous initiatives, such as producing reflective bags, rewarding accident-free drivers, monitoring Tashkent’s streets for pedestrian safety, and supporting amateur athletes. By pooling the resources of all participants, we reached a broad audience through both traditional media and creative, unconventional tools. And this is just the beginning. We plan to further improve road safety, create a barrier-free urban environment accessible to all residents, enhance ecological conditions, and promote healthy lifestyles,” he added.
A Multi-Channel Communication Approach. To attract public attention, the project utilized a wide variety of communication tools:
Outdoor Advertising: A nationwide informational campaign explained the meanings of road signs in simple language.
Influencer Marketing: Popular artists Konsta and Anvar Juraev wrote and performed a song titled “Yashagim Kelar” (“I Want to Live”) and produced a music video about road accident victims.
Innovative Media: In collaboration with UZUM Market, reflective bags were designed to increase pedestrian visibility.
Event Marketing:
● A 100 km walk through Tashkent with famous triathlete Shavkat Musinov helped identify 117 problem areas in the city.
● The project partnered with the Tashkent International Marathon, supporting vulnerable groups — children, people with disabilities, and the elderly.
● Road safety lessons and the distribution of reflective bags were conducted at a boarding school for hearing-impaired children.
Social Media Marketing (SMM): A dedicated online community was created to promote the importance of traffic rules and host public discussions on road safety. The 100 km city walk was even livestreamed via Telegram.
Ambient Marketing: In cooperation with the Tashkent City Police, special Xavfsiz Harakat squads awarded law-abiding drivers with “letters of happiness” — vouchers for auto insurance policies from GROSS.
Public Relations: The project’s relevance attracted major media coverage, including two live broadcasts on My5 TV (Markaziy Studiya), a live segment on Zo’r TV (Ertalabdan Salom), and numerous features in leading state and private outlets.
Since its launch in October 2023, the social project has reached an audience of over 20 million people. In late September 2024, the Xavfsiz Harakat initiative “Portable Signs” won four awards at the Jolbors Festival–2024:
● Gold in Brand Experience & Activation (Marketing),
● Silver in Ideas (Print & Outdoor Advertising),
● Silver in Creative Use of Print Materials (Media),
● Bronze in the Strategy category.
GROSS’s creative and advertising projects have consistently received international acclaim. In 2022, the TAF! jury awarded the campaign “Any Journey is Safe” with three prizes, while that same year, “Only Good Memories with GROSS!” won silver at the Red Jolbors Festival.