GROSS sug‘urta kompaniyasining XAVFSIZ HARAKAT loyihasi uchun to‘rt mukofot: Jolbors festivalida “Ko‘chma belgilar” keysining muvaffaqiyati
2024-yil 22-sentyabr kuni Olmaotada Jolbors mukofoti sovrindorlarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. GROSS sug‘urta kompaniyasining XAVFSIZ HARAKAT loyihasi doirasida Uzum Market marketpleysi, "Sintez" agentligi va Vazari marketing agentligi bilan hamkorlikda yaratilgan “Ko‘chma belgilar” keysi bir vaqtning o‘zida 4 ta mukofotga sazovor bo‘ldi.
Loyiha “Marketing” toifasida “Tajriba va brendni faollashtirish” nominatsiyasida oltin, “Matbuot va tashqi reklama” toifasida “G‘oyalar” nominatsiyasida va “Media” toifasida “Bosma materiallardan ijodiy foydalanish” nominatsiyasida kumush, “Strategiya” yo‘nalishida bronza medalini qo‘lga kiritdi.
XAVFSIZ HARAKAT loyihasi doirasida yorug‘likni aks ettiruvchi elementlari bo‘lgan, kattalar va piyoda bolalarni yo‘llarda yaxshiroq ko‘rinishiga xizmat qiladigan sumka-shopperlar ishlab chiqildi. GROSS sug‘urta kompaniyasi, Uzum jamoasi, Toshkent shahar IIBB va Vazari marketing agentligi maktab o‘quvchilari uchun bir qator tadbirlar o‘tkazdi, ularda yo‘llarda o‘zini tutish qoidalari haqida so‘zlab berildi va bolalarga piyodalar o‘tish joyi belgisi tushirilgan sumkalar sovg‘a qilindi. 1-iyun kuni esa Uzum Market tarqatish punktlariga farzandlari bilan buyurtma olish uchun kelgan barcha mijozlar sovg‘a sifatida shopperlarga ega bo‘lishdi.
“Yo‘llarda xavfsizlikni ta’minlash mamlakatimizdagi dolzarb masalalardan biri. GROSS sug‘urta kompaniyasi sifatida polis egalariga yo‘l-transport hodisalarida shikastlangan avtomobillarni ta’mirlash xarajatlarini qoplaydi. Lekin, afsuski, YTHda jabrlangan insonning sog‘lig‘ini qaytarib berish bizning irodamizga bog‘liq emas. Biznesning ijtimoiy mas’uliyati tamoyillariga amal qilgan holda, 2023-yilda xavfsiz yo‘l harakatini targ‘ib qilish va shahar muhitini yaxshilash bo‘yicha katta loyihani boshladik. Bugungi kunda XAVFSIZ HARAKAT ijtimoiy loyihasi befarq bo‘lmagan odamlar, biznes va hokimiyatning birgalikdagi sa’y-harakatlari bilan biz qulay va xavfsiz hayot uchun ko‘p narsa qila olishimizni isbotlamoqda”, — deydi GROSS sug‘urta kompaniyasi boshqaruvi raisi o‘rinbosari Kamoliddin Beknazarov.
“Toshkent shahar IIBB kompaniyani davlat darajasida qo‘llab-quvvatlashni ta’minlash maqsadida XAVFSIZ HARAKAT ijtimoiy loyihasining hamtashkilotchisiga aylanib, tashabbusni qizg‘in qo‘llab-quvvatladi. Ushbu hamkorlik Toshkent shahrida yo‘l-transport hodisalarining oldini olish tadbirlarida o‘zaro yordam ko‘rsatishga qaratilgan. Aynan eng oddiy qoidalarga amal qilish ko‘plab insonlarning hayoti va sog‘lig‘ini saqlab qolish imkonini beradi, oilalarni fojialardan asraydi, bolalarning yetim qolishiga yo‘l qo‘ymaydi, ota-onalar, turmush o‘rtoqlar, do‘stlar va yaqinlarning hayotini saqlab qoladi”, — deydi Toshkent shahar IIBB boshlig‘ining matbuot kotibi — Axborot multimedia markazi boshlig‘i, podpolkovnik Nilufar Isaxanova.
“Loyiha ijtimoiy muammolarni hal qilish uchun ijodiy yechimlarni joriy etish bo‘yicha missiyamizning muhim qismiga aylandi. Bizning ishimiz Red Jolbors festivalida e’tirof etilganidan faxrlanamiz. Ushbu loyiha ijodkorlik va mas’uliyat yonma-yon yurishi mumkinligini ko‘rsatib, yo‘llarda hayotni saqlab qolishga yordam beradi”, — deb qayd etdi "Sintez" agentligi direktori Farrux Sharif.
“Uzum Market jamoasi butun mamlakat bo‘ylab ulkan infratuzilmani barpo qildi — va bu infratuzilma odamlarga yordam berishi mumkin va oddiy vazifalarni yechishni oson hamda xavfsiz qilishi kerak. Garchi bu vazifa yo‘lni kesib o‘tish bo‘lsa ham, YTH statistikasiga ko‘ra, bu har doim ham oson emas, — deydi Uzum kompaniyasining tashqi aloqalar va ESG loyihalari bo‘yicha direktori Mariya Skorik. — “Sintez” va GROSSdagi hamkasblarimiz bilan birgalikda biz bolalar va kattalar xavfsizligiga o‘z hissamizni qo‘shishga harakat qildik, Uzum Market esa xarid sumkalarining ommabopligini ta’minlash va ularni butun mamlakat bo‘ylab yetkazib berishni o‘z zimmasiga oldi”.
“XAVFSIZ HARAKAT loyihasi tobora ko‘proq e’tibor qozonayotganini kuzatish quvonarli. Bu esa tobora ko‘proq haydovchilar yo‘l harakati qoidalariga rioya qilish muhimligini tushunib, piyodalar va boshqa harakat ishtirokchilariga e’tiborli bo‘lib borayotganini anglatadi. Ammo XAVFSIZ HARAKAT loyihasi bu bilan to‘xtab qolmaydi! Yana ko‘plab muhim qadamlar rejalashtirilgan, ularning har biri bizni xavfsizroq yo‘llarga, inson hayotini saqlab qolishga yaqinlashtiradi”, — deya o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi VAZARI kompaniyasining boshqaruvchi hamkori Veronika Komarova.
XAVFSIZ HARAKAT — xavfsiz yo‘l harakatini targ‘ib qiluvchi keng ko‘lamli ijtimoiy loyiha. Loyiha tadbirlari xavfsiz piyodalar o‘tish joylarini tashkil etish, haydovchilik madaniyatini oshirish, transport vositalari yo‘lovchilari xavfsizligini ta’minlash, qulay shahar muhitini yaratish kabi yo‘l harakati muammolariga e’tibor qaratishga qaratilgan.
Loyiha GROSS sug‘urta kompaniyasi tashabbusi bilan Toshkent shahar IIBB, O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligi, Uzum kompaniyasi, “Sintez” kreativ agentligi va ommaviy axborot vositalari (My5 – Mening yurtim telekanali, Renessans TV, Platina.uz) hamkorligida boshlangan. Loyihani VAZARI marketing agentligi olib bormoqda. 2023-yil oktyabr oyida boshlanganidan beri loyihaning umumiy qamrovi 12 milliondan ortiq kishini tashkil etdi.
XAVFSIZ HARAKAT loyihasining muhim tadbirlari:
● “Belgilar” kampaniyasi. Rioya qilmaslik ko‘pincha yo‘l-transport hodisalariga olib keladigan yo‘l belgilari haqidagi axborot butun mamlakat bo‘ylab LED-ekranlarga joylashtirildi.
● Yo‘ldan o‘tish belgisi bo‘lgan yorug‘lik qaytaruvchi shopperlar. XAVFSIZ HARAKAT maktab o‘quvchilarining yo‘llarda ko‘zga tashlanishiga yordam berdi.
● Yulduzlar qo‘llab-quvvatlashi. Anvar Jo‘rayev va reper Konsta XAVFSIZ HARAKAT loyihasi uchun maxsus “Yashagim kelar” musiqiy kompazitsiyasini yozib olishdi va avtohalokatdan omon qolgan odamlar bilan birgalikda klipda suratga tushishdi.
● Baxt maktublari. Yil davomida yo‘l harakati qoidalarini buzmagan haydovchilar uchun maxsus shartlarda avtosug‘urta taqdim etildi.
● Xalqaro Toshkent marafoni. XAVFSIZ HARAKAT loyihasi O‘zbekiston Yengil atletika federatsiyasini qo‘llab-quvvatlab, Kids Run, Shimolcha yurish musobaqalari g‘oliblari va ishtirokchilariga hamda imkoniyati cheklangan sportchilarga qimmatbaho sovrinlar va sovg‘alar topshirdi.
● Bolalarni himoya qilish kuni. Toshkentdagi Uzum Market’ning 34 ta shoxobchasida ota-onalari bilan birga buyurtma olish uchun kelgan bolalarga yorug‘lik qaytaruvchi shopperlar sovg‘a qilindi.
● Piyodalar uchun xavfsiz muhitga e’tiborni jalb qilish maqsadida Toshkent bo‘ylab 100 kilometrlik masofa piyoda bosib o‘tildi.
Jolbors Festival — Markaziy Osiyodagi yetakchi reklama festivallaridan biri bo‘lib, har yili MDH mamlakatlarining ijodiy sanoat vakillarini bir joyga to‘playdi.

Четыре награды для проекта Xavfsiz Harakat от страховой компании GROSS: успех кейса «Переносные знаки» на Jolbors Festival
22 сентября 2024 года в Алматы состоялась церемония награждения лауреатов премии Jolbors. Кейс «Переносные знаки» в рамках проекта Xavfsiz Harakat страховой компании GROSS совместно с маркетплейсом Uzum Market, агентством «Синтез» и маркетинговым агентством Vazari был удостоен сразу 4 наград.
Проект получил золото в номинации «Опыт и активация бренда» в категории «Маркетинг», серебро в номинациях «Идеи» в категории «Печать и наружная реклама»  и «Креативное использование печатных материалов» в категории «Медиа», а также бронзу в категории «Стратегия».
В рамках проекта Xavfsiz Harakat были разработаны сумки-шопперы со светоотражающими элементами, которые делают взрослых и детей-пешеходов заметнее на дорогах. Страховая компания GROSS, команда Uzum, ГУВД г. Ташкента и маркетинговое агентство Vazari провели ряд мероприятий для школьников, где рассказали о правилах поведения на дорогах и подарили детям сумки со знаком пешеходного перехода. А 1 июня все посетители пунктов выдачи Uzum Market, которые пришли за заказами с детьми, получали шопперы в подарок.
«Безопасность на дорогах — одна из актуальных проблем нашей страны. GROSS как страховая компания покрывает владельцам полисов расходы на ремонт автомобилей, получивших повреждения в аварии. Но, к сожалению, не в наших силах вернуть здоровье человеку, пострадавшему в ДТП. Следуя принципам социальной ответственности бизнеса, в 2023 году мы инициировали и стартовали большой проект для пропаганды безопасного дорожного движения и улучшения городской среды. Сегодня социальный проект Xavfsiz Harakat доказывает, что совместными усилиями неравнодушных людей, бизнеса и власти мы можем сделать многое для комфортной и безопасной жизни», — сообщил Камолиддин Бекназаров, заместитель председателя правления страховой компании GROSS.
«ГУВД города Ташкента горячо поддержали инициативу, став соорганизатором социального проекта Xavfsiz Xarakat для того, чтобы обеспечить поддержку компании на государственном уровне. Данное сотрудничество направлено на оказание взаимной помощи в мероприятиях по предотвращению дорожно-транспортных происшествий в городе Ташкенте. Ведь именно следование самым простым правилам даст возможность сохранить жизнь и здоровье огромному числу людей, убережет семьи от трагедий, не даст осиротеть детям, сохранит жизни родителям, супругам, друзьям и близким», — сказала подполковник Нилуфар Исаханова, пресс-секретарь начальника ГУВД г.Ташкента — начальник Информационного мультимедийного центра.
«Проект стал важной частью нашей миссии по внедрению креативных решений для решения социальных проблем. Мы гордимся тем, что наша работа получила признание на фестивале Red Jolbors. Этот проект показывает, что креатив и ответственность могут идти рука об руку, помогая сохранить жизни на дорогах», — отметил Фаррух Шариф, директор агенства «Синтез».
«Команда Uzum Market построила огромную инфраструктуру по всей стране — и эта инфраструктура может и должна помогать людям, делать решение простых задач проще и безопаснее. Даже если эта задача — перейти через дорогу, что, судя по статистике ДТП, далеко не всегда так просто, — говорит Мария Скорик, директор по внешним коммуникациям и ESG-проектам в Uzum. — Вместе с коллегами из «Синтез» и GROSS мы постарались внести свой вклад в безопасность детей и взрослых, а Uzum Market взял на себя обеспечение доступности шопперов и их доставку по всей стране».
«Отрадно наблюдать, что проект Xavfsiz Harakat обращает на себя всё больше внимания. А это значит, что всё больше водителей осознаёт важность соблюдения правил дорожного движения, становится  внимательнее к пешеходам и другим участникам движения. Но на этом проект Xavfsiz Harakat не останавливается! Запланировано еще много важных шагов, каждый из которых приближает нас к более безопасным дорогам, к сохранению человеческих жизней», — поделилась Вероника Комарова, управляющий партнер компании VAZARI.
Xavfsiz Xarakat — широкомасштабный социальный проект, пропагандирующий безопасное дорожное движение. Мероприятия проекта направлены на привлечение внимания к таким проблемам дорожного движения, как организация безопасных пешеходных переходов, повышение культуры вождения, обеспечение безопасности пассажиров транспортных средств, создание комфортной городской среды.
Проект стартовал по инициативе страховой компании GROSS в партнёрстве с ГУВД города Ташкента, Агентством по делам молодежи Республики Узбекистан, компанией Uzum, креативным агентством «Синтез» и средствами массовой информации (My5 — телеканал Mening yurtim, Renessans TV, Platina.uz). Проект ведет маркетинговое агентство VAZARI. С момента старта в октябре 2023 года совокупный охват проекта составил более 12 миллионов человек.
Ключевые мероприятия проекта Xavfsiz Harakat:
● Кампания «Знаки». Информация о дорожных знаках, несоблюдение которых чаще всего приводит к ДТП, размещена на LED-экранах по всей стране.
● Светоотражающие шопперы со знаком дорожного перехода. Xavfsiz Harakat помог школьникам стать заметнее на дорогах.
● Звездная поддержка. Специально для Xavfsiz Harakat Анвар Джураев и рэпер Konsta записали сингл Yashagim kelar и снялись в клипе вместе с людьми, пережившими автомобильную аварию.
● Письма счастья. Особые условия автострахования для водителей, которые не нарушали ПДД в течение года.
● Международный Ташкентский марафон. Проект Xavfsiz Harakat поддержал Федерацию легкой атлетики Узбекистана и вручил ценные призы победителям и подарки участникам в забегах Kids Run, Северная ходьба и спортсменам с ограниченными возможностями.
● День защиты детей. В 34 пунктах Uzum Market в Ташкенте дети, которые пришли за заказом вместе с родителями, получили в подарок светоотражающие шопперы.
● 100-километровый заход по Ташкенту с целью привлечь внимание к безопасной среде для пешеходов.
Jolbors Festival — один из ведущих фестивалей рекламы в Центральной Азии, который ежегодно собирает представителей креативных индустрий из стран СНГ.