O‘zbekistonda hal qilingan sug‘urta hodisalarining chorak qismi GROSS ulushiga to‘g‘ri keladi
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligining (ILMA) "O‘zbekiston Respublikasi sug‘urta bozorining 2024-yil yakunlari bo‘yicha ko‘rsatkichlari" hisobotiga ko‘ra, GROSS kompaniyasi eng asosiy ko‘rsatkich — hal qilingan murojaatlar soni bo‘yicha O‘zbekiston sug‘urta kompaniyalari orasida birinchi o‘rinni egalladi.
2024-yilda kompaniya mijozlarning deyarli barcha murojaatlarini hal qildi – murojaatchilarning 98,7 foizi to‘lovlarni oldi. Bu bozordagi eng yuqori ko‘rsatkichlardan biri bo‘lib, mamlakat bo‘yicha o‘rtacha hisobda murojaat qilganlarning 92,3 foizi to‘lovlarni olgan. GROSS jami 33 230 ta sug‘urta hodisasiga oid da’volarni hal qildi, bu esa O‘zbekistonda bir yil ichida amalga oshirilgan barcha to‘lovlarning chorak qismi demakdir. Mamlakatimiz sug‘urtalovchilari jami 143 709 ta arizani ko‘rib chiqib, ularning 132 629 tasi bo‘yicha to‘lovlarni amalga oshirdilar.
«Bizning ustuvor vazifamiz — mijozlarning manfaatlarini himoya qilish va o‘z majburiyatlarimizni to‘liq hajmda bajarish. Mana ketma-ket ikkinchi yil davomida biz to‘lovlar bo‘yicha yetakchilikni saqlab qolib, GROSSning ishonchliligini tasdiqlab kelmoqdamiz. Biz haqiqatan ham ishlaydigan sug‘urta mahsulotlarini yaratamiz, 24/7 rejimida muloqotda bo‘lamiz va har doim to‘lovlarni to‘laymiz. Biz uchun mijozlar ishonchini oqlash muhim», – deb qayd etadi GROSS boshqaruvi raisi Otabek Nazarov.
Kompaniya qabul qilingan majburiyatlar va sug‘urta mukofotlari hajmi bo‘yicha mamlakatda barqaror ravishda yetakchi 3 talik sarasiga kiradi. GROSS’ning bozor ulushi O‘zbekiston sug‘urta bozorining 7,9 foizini tashkil etdi.
GROSS O‘zbekiston Respublikasi Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi hamda O‘zbekiston marketing uyushmasi tomonidan "O‘zbekistonda 2023-yilda sug‘urta to‘lovlari bo‘yicha ijobiy hal qilingan murojaatlar soni bo‘yicha yetakchilik uchun" maxsus mukofoti bilan taqdirlangan.
Xizmat ko‘rsatishning yuqori darajasi va GROSSning ishonchliligi xalqaro miqyosda ham tan olingan. 2024-yilda kompaniya "O‘zbekistonda sug‘urta sohasida mijozlarga eng yaxshi xizmat ko‘rsatganlik uchun" (Best Customer Service in Insurance Uzbekistan 2024) Gazet International Awards mukofotiga sazovor bo‘ldi. Bu GROSS kompaniyasining yuqori xizmat ko‘rsatish standartlariga va sug‘urta biznesini rivojlantirishga innovatsion yondashuvga sodiqligini tasdiqlaydi.

Каждый четвертый страховой случай в Узбекистане урегулирован GROSS
Согласно отчету Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан (НАПП) «Показатели страхового рынка Республики Узбекистан по итогам 2024 года», GROSS занял первое место среди страховых компаний Узбекистана по самому главному показателю — количеству урегулированных обращений.
В 2024 году компания урегулировала почти все обращения клиентов — выплаты получили 98,7% заявителей. Это один из самых высоких показателей на рынке: в среднем по стране выплаты получили 92,3% обратившихся. Всего GROSS закрыл 33 230 страховых случаев — это четверть от всех выплат в Узбекистане за год. За год все страховщики страны суммарно рассмотрели 143 709 заявок и выплатили по 132 629 из них.
«Наш приоритет — защищать интересы клиентов и выполнять свои обязательства в полном объеме. Уже второй год подряд мы сохраняем лидерство по выплатам, подтверждая надежность GROSS. Мы создаем страховые продукты, которые действительно работают, остаемся на связи 24/7 и всегда выплачиваем компенсации. Для нас важно оправдывать доверие клиентов», – отметил председатель правления GROSS Отабек Назаров.
Компания стабильно присутствует в ТОП-3 по объему принятых обязательств и страховых премий в стране. Рыночная доля GROSS составила 7,9% рынка страхования Узбекистана.
GROSS награжден специальной премией «За лидерство по количеству положительно урегулированных обращений по страховым выплатам в Узбекистане в 2023 году» от Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан и Маркетинговой ассоциации Узбекистана.
Высокий уровень сервиса и надежность GROSS признаны и на международном уровне. В 2024 году компания удостоена премии Gazet International Awards «За лучший клиентский сервис в страховании в Узбекистане» (Best Customer Service in Insurance Uzbekistan 2024). Это подтверждает приверженность GROSS высоким стандартам обслуживания и инновационному подходу к развитию страхового бизнеса.