O‘zbekistonda hal qilingan sug‘urta hodisalarining chorak qismi GROSS ulushiga to‘g‘ri keladi
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligining (ILMA) "O‘zbekiston Respublikasi sug‘urta bozorining 2024-yil yakunlari bo‘yicha ko‘rsatkichlari" hisobotiga ko‘ra, GROSS kompaniyasi eng asosiy ko‘rsatkich — hal qilingan murojaatlar soni bo‘yicha O‘zbekiston sug‘urta kompaniyalari orasida birinchi o‘rinni egalladi.
2024-yilda kompaniya mijozlarning deyarli barcha murojaatlarini hal qildi – murojaatchilarning 98,7 foizi to‘lovlarni oldi. Bu bozordagi eng yuqori ko‘rsatkichlardan biri bo‘lib, mamlakat bo‘yicha o‘rtacha hisobda murojaat qilganlarning 92,3 foizi to‘lovlarni olgan. GROSS jami 33 230 ta sug‘urta hodisasiga oid da’volarni hal qildi, bu esa O‘zbekistonda bir yil ichida amalga oshirilgan barcha to‘lovlarning chorak qismi demakdir. Mamlakatimiz sug‘urtalovchilari jami 143 709 ta arizani ko‘rib chiqib, ularning 132 629 tasi bo‘yicha to‘lovlarni amalga oshirdilar.
«Bizning ustuvor vazifamiz — mijozlarning manfaatlarini himoya qilish va o‘z majburiyatlarimizni to‘liq hajmda bajarish. Mana ketma-ket ikkinchi yil davomida biz to‘lovlar bo‘yicha yetakchilikni saqlab qolib, GROSSning ishonchliligini tasdiqlab kelmoqdamiz. Biz haqiqatan ham ishlaydigan sug‘urta mahsulotlarini yaratamiz, 24/7 rejimida muloqotda bo‘lamiz va har doim to‘lovlarni to‘laymiz. Biz uchun mijozlar ishonchini oqlash muhim», – deb qayd etadi GROSS boshqaruvi raisi Otabek Nazarov.
Kompaniya qabul qilingan majburiyatlar va sug‘urta mukofotlari hajmi bo‘yicha mamlakatda barqaror ravishda yetakchi 3 talik sarasiga kiradi. GROSS’ning bozor ulushi O‘zbekiston sug‘urta bozorining 7,9 foizini tashkil etdi.
GROSS O‘zbekiston Respublikasi Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi hamda O‘zbekiston marketing uyushmasi tomonidan "O‘zbekistonda 2023-yilda sug‘urta to‘lovlari bo‘yicha ijobiy hal qilingan murojaatlar soni bo‘yicha yetakchilik uchun" maxsus mukofoti bilan taqdirlangan.
Xizmat ko‘rsatishning yuqori darajasi va GROSSning ishonchliligi xalqaro miqyosda ham tan olingan. 2024-yilda kompaniya "O‘zbekistonda sug‘urta sohasida mijozlarga eng yaxshi xizmat ko‘rsatganlik uchun" (Best Customer Service in Insurance Uzbekistan 2024) Gazet International Awards mukofotiga sazovor bo‘ldi. Bu GROSS kompaniyasining yuqori xizmat ko‘rsatish standartlariga va sug‘urta biznesini rivojlantirishga innovatsion yondashuvga sodiqligini tasdiqlaydi.

Every Fourth Insurance Claim in Uzbekistan Settled by GROSS
According to the report by the National Agency for Perspective Projects of the Republic of Uzbekistan (NAPP) titled “Indicators of the Insurance Market of the Republic of Uzbekistan for 2024”, GROSS ranked first among insurance companies in Uzbekistan based on the most important metric — the number of settled claims.
In 2024, the company successfully resolved nearly all customer claims — 98.7% of applicants received compensation, one of the highest rates in the market. In comparison, the national average stood at 92.3%. GROSS closed 33,230 insurance claims, which represents a quarter of all payouts made across the country that year. In total, all insurers in Uzbekistan reviewed 143,709 applications and approved payouts for 132,629 of them.
“Our priority is to protect our clients’ interests and fully honor our commitments. For the second consecutive year, we have maintained our leadership in claim settlements, reaffirming GROSS’s reliability. We design insurance products that truly work, stay in touch 24/7, and always deliver compensation. Earning and justifying our clients’ trust is essential for us,”
– stated Otabek Nazarov, Chairman of the Board of GROSS.
The company consistently ranks among the Top 3 in terms of accepted obligations and insurance premiums in the country. GROSS holds a 7.9% market share of Uzbekistan’s insurance sector.
GROSS was awarded a special prize “For Leadership in the Number of Successfully Settled Insurance Claims in Uzbekistan in 2023” by the Committee for the Development of Competition and Protection of Consumer Rights of the Republic of Uzbekistan and the Marketing Association of Uzbekistan.
GROSS’s high level of service and reliability are also recognized internationally. In 2024, the company received the Gazet International Award for “Best Customer Service in Insurance Uzbekistan 2024.” This accolade confirms GROSS’s commitment to high service standards and its innovative approach to developing the insurance business.