O‘zbekistonda OSAGО sug‘urtasi 2026 yil 1 yanvardan qimmatlashadi
O‘zbekistonda 2026-yilning 1-yanvaridan boshlab Transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish (TVEFJMS) polisi narxlari oshadi.
O‘zbekistonda Vazirlar Mahkamasining qaroridan kelib chiqqan holda yangi avtosug‘urta qoidalari amal qila boshlaydi, bu haqda Istiqbolli loyihalar milliy agentligi xabar berdi. Yangi qoidalar tariflarning o‘sishini va ayni paytda sug‘urta to‘lovlarining ko‘payishini ham nazarda tutadi.
2025-yilning 23-iyulida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish (TVEFJMS) tizimini isloh qilishga qaratilgan 458-sonli qarori qabul qilindi.
Hujjat maksimal sug‘urta summasini ikki baravarga – 40 million so‘mdan 80 million so‘mgacha oshirishni, shuningdek, 2019 yildan beri amalda bo‘lgan tariflarni qayta ko‘rib chiqishni nazarda tutadi. To‘lovlar mol-mulkka yetkazilgan zararni, shuningdek, YTHda jabrlanganlarning hayoti va sog‘lig‘iga yetkazilgan zararni qoplashga yo‘naltiriladi.
Haydovchilar soni cheklangan holda rasmiylashtirilganda TVEFJMS polisining narxi 2026-yilning 1-yanvaridan e’tiboran quyidagicha bo‘ladi:
Toshkent shahri va Toshkent viloyati uchun
• yengil avtomobil – 192 000 so‘m;
• yuk avtomobili – 336 000 so‘m.
• avtobuslar va mikroavtobuslar – 384 000 so'm.
• tramvay, motosikillar, motorollyorlar. traktorlar va boshqa avtomobillar – 72 000 so'm
O‘zbekistonning boshqa hududlari uchun
• yengil avtomobil – 160 000 so‘m;
• yuk avtomobili – 280 000 so‘m.
• avtobuslar va mikroavtobuslar – 320 000 so'm.
• tramvay, motosikillar, motorollyorlar, traktorlar va boshqa avtomobillar – 60 000 so'm
Xorijiy ro‘yxatdan o‘tgan transport vositalari uchun
• yengil avtomobil – 320 000 so‘m;
• yuk avtomobili – 560 000 so‘m.
Haydovchilar soni cheklanmagan holda polis rasmiylashtirilganda, uning narxi ikki baravarga oshadi. Shu bilan birga, o‘tgan 12 oyda sug‘urta hodisalari bo‘lgan haydovchilar uchun yangi koeffitsiyentlar tizimi joriy etilmoqda.
O‘zbekistonda TVEFJMS tizimini isloh qilish avtosug‘urta tizimini hozirgi iqtisodiy sharoitlarga moslashtirishga qaratilgan. Tariflarning oshishi sug‘urta to‘lovlarining o‘sishi, jarayonlarning raqamlashtirilishi va nazoratning kuchayishi bilan birga kechmoqda, bu esa 2026-yildan boshlab majburiy avtosug‘urtaning ishonchliligi va shaffofligini oshirishi kerak.

OSGOVTS in Uzbekistan to become more expensive from January 1, 2026
New auto insurance rules will come into force in Uzbekistan from January 1, 2026, introducing higher tariffs and increased insurance coverage limits, according to a resolution of the Cabinet of Ministers reported by the National Agency of Prospective Projects.
On July 23, 2025, the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan adopted Resolution No. 458 aimed at reforming the system of compulsory civil liability insurance for vehicle owners (OSGOVTS).
The document stipulates a twofold increase in the maximum insured amount – from 40 to 80 million soums, as well as a revision of tariffs that have been in effect since 2019. Insurance compensation will cover damage to property, as well as personal injury or death of victims of road traffic accidents.
From January 1, 2026, the cost of an OSGOVTS policy for a limited number of drivers will be:
For Tashkent and Tashkent region:
• Passenger car – 192,000 soums;
• Truck – 336,000 soums.
• buses and minibuses – 384 000 soums.
• trams, motorcycles, scooters. tractors and other automobiles – 72 000 soums.
For other regions of Uzbekistan:
• Passenger car – 160,000 soums;
• Truck – 280,000 soums.
• buses and minibuses – 320 000 soums.
• trams, motorcycles, scooters. tractors and other automobiles – 60 000 soums.
For vehicles with foreign registration:
• Passenger car – 320,000 soums;
• Truck – 560,000 soums.
When issuing a policy without restricting the number of drivers, the cost doubles. Simultaneously, a new system of coefficients is being introduced for drivers who have had insurance claims in the previous 12 months.
The OSGOVTS (Compulsory Civil Liability Insurance for Vehicle Owners) reform in Uzbekistan aims to align the auto insurance system with current economic conditions. The increase in tariffs is accompanied by an increase in insurance payouts, digitalization of processes, and enhanced oversight, which should improve the reliability and transparency of compulsory auto insurance starting from 2026.