GROSS Ahbor-Reyting agentligi tomonidan uzA++ eng yuqori to‘lov qobiliyati reytingiga sazovor bo‘ldi
2025-03-11
Ahbor-Reyting milliy reyting agentligi tomonidan GROSS kompaniyasiga to‘lov qobiliyati bo‘yicha “Barqaror” prognozi bilan uzA++ reytingi berildi. Moliyaviy barqarorlikning mazkur eng yuqori bahosi kompaniyaning sug‘urta bozoridagi ishonchliligi va barqarorligini yana bir bor tasdiqlaydi.
2024-yilda GROSS mijozlarga 109,64 milliard so‘m miqdorda tovon puli to‘ladi, bu 2023-yildagi to‘lovlar hajmidan (81 milliard so‘m) 35 foizga ko‘pdir. Kompaniyaning sug‘urta zaxiralari yil davomida 66 foizga – 246,8 milliard so‘mdan 409,4 milliard so‘mgacha oshdi, bu esa kompaniyaning mijozlar oldidagi majburiyatlarini bajarishga yuqori darajada tayyorligini ko‘rsatadi.
GROSS mijozlar bazasini sezilarli darajada kengaytirdi, bunda tuzilgan shartnomalar soni 16 foizga oshib, 2024-yilda 860 914 taga yetdi. Yig‘ilgan sug‘urta mukofotlari hajmi ham 33 foizga ortib, 450,2 milliard so‘mdan 600,5 milliard so‘mgacha ishonchli o‘sishni ko‘rsatdi.
Kompaniya sug‘urta murojaatlarini hal qilish bo‘yicha yetakchi o‘rinni saqlab qolmoqda. Istiqbolli loyihalar milliy agentligining (ILMA) ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yilda murojaat qilgan polis egalarining 97,7 foizi sug‘urta to‘lovlarini olgan. Mazkur ko‘rsatkich bozordagidan ancha yuqori bo‘lib, o‘rtacha bozor darajasi 89,5 foizni tashkil etadi.
GROSS O‘zbekistondan GAZET INTERNATIONAL AWARDS 2024 xalqaro mukofotiga sazovor bo‘lgan yagona kompaniya bo‘ldi. "Best Customer Service in Insurance Uzbekistan 2024" («Sug‘urtada mijozlarga eng yaxshi xizmat ko‘rsatganlik uchun») mukofoti kompaniyaning yuqori darajadagi xizmat ko‘rsatish va sug‘urta biznesini rivojlantirishga innovatsion yondashuvidan dalolat beradi.
GROSS kompaniyasi 2022-yildan boshlab har yili Fitch Ratings xalqaro reyting agentligi tomonidan beriladigan "Barqaror" prognozi bilan "B+" darajasida moliyaviy barqarorlik reytingiga sazovor bo‘lmoqda.

GROSS assigned the highest solvency rating uzA++ by Ahbor-Reyting
The national rating agency Ahbor-Reyting has awarded GROSS a solvency rating of uzA++ with a “Stable” outlook. This highest financial stability rating reflects the company's reliability and stability in the insurance market.
In 2024, GROSS paid out UZS 109.64 billion (€8.16 million) in claims, marking a 35% increase from 2023 (UZS 81 bn / €5.90 mln). The company's technical reserves grew by 66% over the year — from UZS 246.8 bn (€17.97 mln) to UZS 409.4 bn (€30.47 mln) — demonstrating its strong capacity to meet obligations to policyholders.
GROSS significantly expanded its customer base, with the number of policies growing by 16% to 860,914 in 2024. Net premiums written also demonstrated steady growth, increasing by 33%, from UZS 450.2 bn (€32.78 mln) to UZS 600.5 bn (€44.69 mln).
The company maintains its leading position in claims settlement: according to the report of the National Agency of Perspective Projects of the Republic of Uzbekistan (NAPP), 97.7% of GROSS policyholders who submitted claims received payouts in 2024. This figure significantly exceeds the market average of 89.5%.
GROSS was the only company from Uzbekistan to receive the prestigious GAZET INTERNATIONAL AWARDS 2024. The “Best Customer Service in Insurance Uzbekistan 2024” award highlights the company's exceptional service quality and innovative approach to insurance business development.
Since 2022, Fitch Ratings has annually assigned GROSS a financial strength rating of B+ with a “Stable” outlook.