Fitch Ratings Gross sug‘urta kompaniyasiga moliyaviy barqarorlik reytingini berdi
Gross sug‘urta kompaniyasi O‘zbekistonda jismoniy shaxslarga, yirik va o‘rta biznesga, shuningdek, davlat tuzilmalariga zamonaviy sug‘urta mahsulotlarini taklif qiluvchi yirik sug‘urta kompaniyalardan biri bo‘lib hisoblanadi. Xalqaro kapital bozorlari uchun tahlil va tadqiqotlar bo‘yicha jahonda yetakchi bo‘lgan Fitch Ratings reyting agentligi Gross kompaniyasiga “B+” darajasida, “barqarorlik” prognozi bilan moliyaviy barqarorlik reytingini berdi.
Fitch hisobotlarida Gross sug‘urta kompaniyasi O‘zbekistonda umumiy sug‘urta sohasida boshqa sug‘urta kompaniyalariga nisbatan qulay biznes profilga ega ekanligi, bu esa biznes qaltisliklarining mo‘tadil profili, qulay raqobat holati va diversifikatsiyalash bilan bog‘liq ekanligi qayd etilgan. Ushbu reytingni hisobga olgan holda, Fitch kredit omilini baholash bo‘yicha o‘z tavsiyalariga ko‘ra, Gross kompaniyasining biznes profilini “BB-” darajasida baholaydi. Gross kompaniyasi 2021-yilda 344 milliard so‘m miqdorda yalpi imzolangan mukofotlarni (GWP) to‘pladi. Agentlik hisobotiga ko‘ra, kompaniya bozorda sug‘urta mukofotlarning umumiy hajmidan 11,5 foizli yuqori ulushi bilan yirik sug‘urtalovchilardan biri bo‘lib hisoblanadi.
Fitch Ratings agentligi Gross kompaniyasining moliyaviy ko‘rsatkichlari va foydasini yaxshi deb baholaydi. Agentlik tomonidan hisoblangan Gross kompaniyasining o‘z kapitali o‘rtacha nominal rentabelligi (ROE) uch yil ichida 41 foizni tashkil etgan. Gross kompaniyasining anderrayting natijasi ham ijobiy baholangan. Fitch agentligi kompaniyaning investitsiyaviy tavakkalchiligini reytingning joriy darajasini qo‘llab-quvvatlovchi sifatida ko‘radi. Konsolidatsiyalangan investitsiya portfelida qayd etilgan daromad bilan bank depozitlari ko‘rinishidagi instrumentlar ustunlik qiladi, ular analoglarga nisbatan taqqoslanganda yaxshiroq diversifikatsiyalangan va asosan “B+” yoki“BB-” reyting toifalariga ega bo‘lgan davlat banklari hamda yirik xususiy mahalliy banklarda joylashtirilgan. Kompaniya jadal ravishda qayta sug‘urtalashdan foydalanadi. Yalpi qaltisliklar G‘arbiy Yevropa bozorlarida faoliyat yuritayotgan qayta sug‘urtalovchilarga berilmoqda.
Fitch Ratings – Moody’s va Standard & Poor’s bilan birga “katta uchlik”ka kiradigan reyting agentligi. Tarixan Fitch agentligi 1912-yildan nashriyot sifatida, 1924-yildan esa reyting agentligi sifatida faoliyat ko‘rsatadi. Kompaniyaning mazkur reytingi majburiyatlarning o‘z vaqtida bajarilishini tasdiqlaydi va o‘z faoliyatida Fitch agentligi bergan kredit reytingiga tayanadigan potensial investorlar uchun ishonchlilik darajasini belgilab beradi. Bu Gross kompaniyasi jahon sug‘urta va qayta sug‘urtalash bozorlarida o‘z faoliyatini kengaytirish imkoniyatini qo‘lga kiritganligini anglatadi. Shuningdek, kompaniyada O‘zbekistonga nazarini qaratayotgan profil investorlarini qo‘llab-quvvatlash uchun ko‘proq imkoniyatlar paydo bo‘ladi.

Fitch Ratings присвоило рейтинг финансовой устойчивости страховой компании Gross
Страховая компания Gross является одной из крупнейших страховых компаний в Узбекистане, предлагающая современные страховые продукты физическим лицам, крупному и среднему бизнесу, а также государственным структурам. Ведущее мировое рейтинговое агентство по аналитике и исследованиям для международных рынков капитала Fitch Ratings присвоило рейтинг финансовой устойчивости Gross на уровне «B+», прогноз «стабильный».
В отчетах Fitch отмечено, что страховая компания Gross имеет благоприятный бизнес-профиль по сравнению с другими страховыми компаниями в Узбекистане в сфере общего страхования, что связанно с умеренным профилем бизнес-рисков, благоприятным конкурентным положением и диверсификацией. Учитывая этот рейтинг, Fitch оценивает бизнес-профиль Gross на уровне «bb-» в соответствии со своими рекомендациями по оценке кредитного фактора. Компания Gross собрала 344 миллиардов сумов валовых подписанных премий (GWP) в 2021 году. Согласно отчету агентства, компания является одним из крупных страховщиков с высокой долей рынка в 11,5% от общего объема страховых премий.
Fitch Ratings хорошо оценивает финансовые показатели и прибыль компании Gross. Рассчитанная агентством средняя номинальная рентабельность собственного капитала (ROE) Gross за три года составила 41%. Результат андеррайтинга Gross тоже был оценен положительно. Fitch рассматривает инвестиционный риск компании как поддерживающий текущий уровень рейтинга. В консолидированном инвестиционном портфеле преобладают инструменты с фиксированным доходом в виде банковских депозитов, которые лучше диверсифицированы по сравнению с аналогами и в основном размещены в государственных и крупных частных местных банках, имеющих рейтинговые категории «b+» или «bb-». Компания интенсивно использует перестрахование. Валовые риски передаются перестраховщикам на западноевропейских рынках.
Fitch Ratings – рейтинговое агентство, входящее в «большую тройку» с Moody’s и Standard & Poors. Исторически Fitch существует с 1912 года как издательство, а с 1924 года – как рейтинговое агентство. Данный рейтинг компании подтверждает своевременное выполнение обязательств и определяет уровень надежности для потенциальных инвесторов, которые опираются в своей деятельности на кредитный рейтинг Fitch. Это означает, что Gross получила возможность расширения деятельности на мировых рынках страхования и перестрахования. Также у компании появится больше возможностей для поддержки профильных инвесторов, нацеленных на Узбекистан.