Fitch Ratings Gross sug‘urta kompaniyasiga moliyaviy barqarorlik reytingini berdi
Gross sug‘urta kompaniyasi O‘zbekistonda jismoniy shaxslarga, yirik va o‘rta biznesga, shuningdek, davlat tuzilmalariga zamonaviy sug‘urta mahsulotlarini taklif qiluvchi yirik sug‘urta kompaniyalardan biri bo‘lib hisoblanadi. Xalqaro kapital bozorlari uchun tahlil va tadqiqotlar bo‘yicha jahonda yetakchi bo‘lgan Fitch Ratings reyting agentligi Gross kompaniyasiga “B+” darajasida, “barqarorlik” prognozi bilan moliyaviy barqarorlik reytingini berdi.
Fitch hisobotlarida Gross sug‘urta kompaniyasi O‘zbekistonda umumiy sug‘urta sohasida boshqa sug‘urta kompaniyalariga nisbatan qulay biznes profilga ega ekanligi, bu esa biznes qaltisliklarining mo‘tadil profili, qulay raqobat holati va diversifikatsiyalash bilan bog‘liq ekanligi qayd etilgan. Ushbu reytingni hisobga olgan holda, Fitch kredit omilini baholash bo‘yicha o‘z tavsiyalariga ko‘ra, Gross kompaniyasining biznes profilini “BB-” darajasida baholaydi. Gross kompaniyasi 2021-yilda 344 milliard so‘m miqdorda yalpi imzolangan mukofotlarni (GWP) to‘pladi. Agentlik hisobotiga ko‘ra, kompaniya bozorda sug‘urta mukofotlarning umumiy hajmidan 11,5 foizli yuqori ulushi bilan yirik sug‘urtalovchilardan biri bo‘lib hisoblanadi.
Fitch Ratings agentligi Gross kompaniyasining moliyaviy ko‘rsatkichlari va foydasini yaxshi deb baholaydi. Agentlik tomonidan hisoblangan Gross kompaniyasining o‘z kapitali o‘rtacha nominal rentabelligi (ROE) uch yil ichida 41 foizni tashkil etgan. Gross kompaniyasining anderrayting natijasi ham ijobiy baholangan. Fitch agentligi kompaniyaning investitsiyaviy tavakkalchiligini reytingning joriy darajasini qo‘llab-quvvatlovchi sifatida ko‘radi. Konsolidatsiyalangan investitsiya portfelida qayd etilgan daromad bilan bank depozitlari ko‘rinishidagi instrumentlar ustunlik qiladi, ular analoglarga nisbatan taqqoslanganda yaxshiroq diversifikatsiyalangan va asosan “B+” yoki“BB-” reyting toifalariga ega bo‘lgan davlat banklari hamda yirik xususiy mahalliy banklarda joylashtirilgan. Kompaniya jadal ravishda qayta sug‘urtalashdan foydalanadi. Yalpi qaltisliklar G‘arbiy Yevropa bozorlarida faoliyat yuritayotgan qayta sug‘urtalovchilarga berilmoqda.
Fitch Ratings – Moody’s va Standard & Poor’s bilan birga “katta uchlik”ka kiradigan reyting agentligi. Tarixan Fitch agentligi 1912-yildan nashriyot sifatida, 1924-yildan esa reyting agentligi sifatida faoliyat ko‘rsatadi. Kompaniyaning mazkur reytingi majburiyatlarning o‘z vaqtida bajarilishini tasdiqlaydi va o‘z faoliyatida Fitch agentligi bergan kredit reytingiga tayanadigan potensial investorlar uchun ishonchlilik darajasini belgilab beradi. Bu Gross kompaniyasi jahon sug‘urta va qayta sug‘urtalash bozorlarida o‘z faoliyatini kengaytirish imkoniyatini qo‘lga kiritganligini anglatadi. Shuningdek, kompaniyada O‘zbekistonga nazarini qaratayotgan profil investorlarini qo‘llab-quvvatlash uchun ko‘proq imkoniyatlar paydo bo‘ladi.

Fitch Ratings has assigned a rating of financial stability to the Gross insurance company.
Gross Insurance Company is one of the largest insurance companies in Uzbekistan, offering modern insurance products to individuals, large and medium-sized businesses, as well as government structures. Fitch Ratings, the world's leading rating agency for analytics and research for international capital markets, has assigned Gross a B+ financial strength rating with a stable outlook.
Fitch reports noted that Gross Insurance company has a favorable business profile compared to other insurance companies in Uzbekistan in the field of general insurance, which is associated with a moderate business risk profile, favorable competitive position and diversification. Given this rating, Fitch evaluates Gross' business profile at the "bb-" level in accordance with its recommendations for assessing the credit factor. Gross collected 344 billion soums of gross written Premiums (GWP) in 2021. According to the agency's report, the company is a major insurer with a market share of 11.5% of total insurance premiums.
Fitch Ratings assesses Gross' financial performance and profit well. The average nominal return on equity (ROE) Gross calculated by the agency for three years was 41%. The result of Gross underwriting was also evaluated positively. Fitch considers the company's investment risk as supporting the current rating level. The consolidated investment portfolio is dominated by fixed income instruments in the form of bank deposits, which are better diversified compared to their counterparts and are mainly placed in state and large private local banks with rating categories "b+" or "bb-". The company intensively uses reinsurance. Gross risks are transferred to reinsurers in Western European markets.
Fitch Ratings is a rating agency that is part of the "big three" with Moody's and Standard & Poors. Historically, Fitch has existed since 1912 as a publishing house, and since 1924 as a rating agency. This rating of the company confirms the timely fulfillment of obligations and determines the level of reliability for potential investors who rely on the Fitch credit rating in their occupation. This means that Gross has gained the opportunity to expand its activities in the global insurance and reinsurance markets. The company will also have more opportunities to support specialized investors aimed at Uzbekistan